Made by Dobrochna

Imię i nazwisko: Dobrochna Nowacka
Pseudonim: Dobrochna
Data urodzenia: 17.08.1995
Miasto: Poznań
Staż: 2 lata

Dobrochna o sobie:

Mieszkam w Poznaniu, studiuję grafikę, mam 20 lat. Interesuje się zbyt wieloma rzeczami, żeby je wszystkie tu wymienić :D

10 pytań do Dobrochny

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z fotografią?

W zeszłym roku moja przyjaciółka z liceum poprosiła mnie o zrobienie paru zdjęć jej stroju Poison Ivy. Do dyspozycji miałam tylko „domowy” aparat, starego Olympusa, więc zdjęcia nie wyszły zbyt ciekawe. Mimo to, spodobała mi się idea robienia zdjęć czemuś tak nietypowemu jak cosplay. Jednak w tamtym czasie ważniejsze były studia oraz nauka, i dopiero po Pyrkonie zaczęłam się tym interesować na poważnie.

Dlaczego zająłeś/aś się fotografowaniem cosplayów?

Uważam, że fotografia cosplay’owa jest o wiele ciekawsza niż standardowa – chociażby dlatego, że można zaszaleć z obróbką. Poza tym, oglądam dużo anime i trochę gram, więc cieszy mnie że mogę „pomóc” przenieść postaci z wirtualnego świata do tego realnego :D

Co najbardziej lubisz w fotografii? Co sprawia Ci największą trudność?

Zdecydowanie najbardziej lubię obrabiać zdjęcia. Może to mieć jakiś związek z tym, że studiuję grafikę ;p Najmniej lubię….fotografować. Ponieważ zaczęłam zajmować się robieniem zdjęć dopiero w tym roku, to każda sesja wiąże się z wielkim stresem, nie do końca umiem też ustawić lampy, żeby działały tak jakbym chciała. Często robię zdjęcia na konwentach gdzie nie mam ani specjalnie dobrych warunków, ani czasu, co dodatkowo mnie denerwuje.

Masz jakieś zdjęcie lub sesję, z której jesteś szczególnie dumna/dumny?

Mam pare ulubionych: Kurumi jako Lucy, Vu i Kayo jako Jaskier i Priscilla oraz Ginger jako Morgana – to moi faworyci :) Chociaż chyba z każdej sesji mam jakieś „ulubione” zdjęcie.

Jak przygotowujesz się do sesji? Znasz postaci, które fotografujesz?

W większości znam postaci które fotografuję. Jeśli nie, to szukam informacji w internecie ( parę razy zdarzyło mi się obejrzeć jakieś anime właśnie ze względu na sesje ) lub pytam bardziej obeznanych w grach przyjaciółek.

Jakie jest Twoje największe marzenie fotograficzne?

Nie mam czegoś takiego. Stawiam sobie cele które skutecznie realizuje. Czasami trochę wcześniej, czasami trochę później.

Czy jest jakiś fotograf cosplayowy, którego pracę szczególnie podziwiasz?

Bardzo lubię prace następujących fotografów:
-York In A Box
-Pugoffka
-Alive Alf Photography

Wolisz pracę w studiu, czy plenerze? Dlaczego?

W plenerze, ze względu na wybór ciekawych lokacji.

Czy sam/a cosplayujesz? Jeśli tak to czy ma to wpływ na Twoją pracę fotografa?

Nie, pierwszy strój szykuję na Pyrkon. Czasami pomagam przyjaciółkom np. przy wikolowaniu lub malowaniu. Widzę ile pracy wkłada się w pozornie łatwy cosplay, więc robiąc im zdjęcia przykładam się podwójnie :)

Czy masz jakąś radę do aspirujących fotografów cosplayowych?

Róbcie dużo sesji x) Trening czyni mistrza! Jeśli czegoś nie wiecie to oglądajcie tutoriale na yt. Tam dosłownie jest wszystko, trzeba tylko dobrze poszukać.