Anuszka Cosplay

Imię i nazwisko: Anna Kręglewska
Pseudonim: Anuszka
Data urodzenia: 29.08.1995
Miasto: Poznań
Staż: 3 lata

Anuszka o sobie:

Hej, jestem Ania (szerzej znana jako Anuszka), mam 19 lat i cosplayem zajmuję się od marca 2014 roku. Na swoim koncie mam już osiem strojów z różnych uniwersów (m.in z Gry o Tron i League of Legends). Prywatnie studiuję anglistykę, jednak swoje plany na przyszłość wiążę z branżą gier komputerowych i oczywiście cosplayem. Od dziecka bardzo lubiłam zajęcia artystyczne i to właśnie dlatego tak łatwo i szybko wciągnęłam się w tworzenie strojów – jest to dla mnie idealne połączanie umiejętności manualnych i możliwości przebywania na scenie. Jestem ogromną fanką fantastyki, dużo czytam, a w wolnych chwilach również rysuję. Wiele we mnie z małej dziewczynki i chyba jeszcze przez długi czas nie uda mi się dorosnąć (nie ma takiego dnia kiedy nie marzyłabym o wycieczce do Disneylandu ;)). Dużym wsparciem jest dla mnie mój chłopak Kacper i starsza siostra Ola – to oni zawsze są przy mnie żeby świętować sukcesy i wspólnie przeżywać porażki. Cosplay to dla mnie przede wszystkim dobra zabawa i możliwość poznania nowych ludzi, oraz nabycia przydatnych umiejętności. Jest to niezwykle rozwijające hobby, które nie tylko pozwala nam doskonalić się artystycznie, ale i otworzyć się i nabrać pewności siebie.

10 pytań do Anuszki

Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z cosplayem?

Pierwszy raz natknęłam się na to zjawisko na Pyrkonie 2013, ale dopiero rok później przełamałam się, żeby stworzyć swój pierwszy strój. Gdy już miałam debiut za sobą, wszystko potoczyło się lawinowo – polubiłam wtedy chyba z 500 fanpage’y cosplayerów, zarówno polskich, jak i zagranicznych i z wypiekami na twarzy szperałam po internecie w poszukiwaniu blogów, tutoriali, artykułów… moja rodzina w pewnym momencie miała już dosyć, bo mówiłam tylko o cosplayu. ;)

Ile strojów masz na swoim koncie? Co to za stroje i dlaczego właśnie te postaci wybrałaś/eś?

Na moim koncie znajduje się obecnie osiem strojów. Pierwszym moim cosplayem była Daenerys z Gro o Tron, którą przygotowałam na Pyrkon 2014. W tym samym stroju po raz pierwszy wystąpiłam na scenie (Magnificon 2014). Nie wybierałam tej postaci… ona po prostu do mnie przyszła :) Kolejnym strojem był instant, którym raczej się nie chwalę (Female Malzahar z League of Legends), a który zrobiłam głównie ze względu na design. Pozostałe stroje z tego uniwersum to Stinger Akali (przygotowany na IEM 2015), oraz instant Mafia Jinx, w którym pokazałam się na Mistrzostwach Polski w Poznaniu. Moje pozostałe stroje to dwie wersje Ariel z Małej Syrenki (lądowa i „bojowa” – projekt własny), Królewna śnieżka i kolejna wersja Daenerys.

Jakie jest Twoje największe osiągnięcie cosplayowe?

Jak dotąd nie brałam udziału w zbyt wielu konkursach, ale każde wyróżnienie, czy nagroda jakie zdobyłam są dla mnie bardzo ważne. Dla mnie moim największym osiągnięciem cosplayowym jest wystąpienie na pyrkonowej scenie razem z maluchami – wymagało to tytanicznej pracy i nadal nie mogę uwierzyć, że wszystko wyszło zgodnie z planem.

W jakim fandomie czujesz się najlepiej? Jaki jest Ci najdalszy?

Moim polem do popisu jest zdecydowanie Disney – to właśnie w tym kierunku zamierzam rozwijać swoją markę. Dobrze się też czuję w klimatach fantasy. Anime i manga to nie moja bajka.

Co najbardziej lubisz w tworzeniu strojów? Co sprawia Ci największą trudność?

Moim ulubionym elementem tego hobby są występy sceniczne, jeśli zaś chodzi o sam proces tworzenia strojów to najlepiej się czuję w robieniu propsów :) Najgorszą zmorą są dla mnie zbroje, z którymi jak dotąd nie miałam za dużo do czynienia oraz elektronika, która jest dla mnie czarną magią.

Jak wygląda Twój proces twórczy?

Największą cześć pracy zajmuje mi planowanie – tworzenie rysunków, kosztorysów, wybieranie materiałów, przeglądanie refek i gotowych strojów. Następnie przychodzi czas na tworzenie stroju… zwykle nie mam ustalonego planu pracy i całość jest dosyć chaotyczna, zależna od moich humorków. Często podczas robienia stroju oglądam seriale, albo rozmawiam na Skypie ze znajomymi cosplayerami.

Jakie jest Twoje największe marzenie cosplayowe?

Miło byłoby wziąć udział w jakimś zagranicznym konkursie ;)

Którego cosplayera najbardziej podziwiasz? Dlaczego?

Mam dwóch cosplayerów, których szczególnie podziwiam… Starbit oraz Shappi, którą mam ogromną przyjemność znać osobiście :) W Starbit uwielbiam jej zdolność do perfekcyjnego odzwierciedlania postaci, natomiast Shappi to dla mnie wzór profesjonalnej artystki, do którego mam nadzieję się jak najbardziej zbliżyć :) Poza tym jest przemiłą osobą i wiem, że zawsze mogę liczyć na jej rady i pomoc.

Jak Twoją pasję odbierają najbliżsi?

Po pierwszych dwóch tygodniach mieli dosyć, bo potrafiłam rozmawiać tylko o cosplayu ;) Teraz jednak bardzo mnie wspierają i razem ze mną świętują mniejsze i większe sukcesy.

Co poradził(a)byś osobie, która dopiero zaczyna się zajmować tym hobby?

Przede wszystkim trzeba czerpać z tego przyjemność :) Dopóki robisz to głównie dla zabawy – robisz to dobrze.